Słuszna Chwała

Dogasający w palenisku ogień powoli pogrążał karczmę w półmroku. Wzbijające się co parę chwil ostatki iskier oświetlały momentami umęczoną twarz mężczyzny siedzącego w pobliżu ciepła. Siedział na chybotliwym, drewnianym stołku, ubrany w skórzany strój podróżny z wypłowiałym futrem dawno upolowanego zwierza na ramionach. Wpatrzony w dogasający płomień, trzymał zębami drewnianą fajkę, której ćmienie dostosowywał z ostatnimi tchnieniami inferna. Przez głowę przebiegały mu leniwie wspomnienia z bujnej przeszłości, która wyniszczyła jego ciało; ręce powoli słabły, niezdolne utrzymać dłuższego miecza, nogi ciążyły, a plecy skrzypiały przy większym wysiłku. “Tyle rzeczy próbowało mnie dopaść, a udało się to tobie, Starości” pomyślał, zaciągając się własnoręcznie ułożoną mieszanką tytoniu. 

– Powinieneś odpocząć – rzucił zdawkowo gospodarz, nie licząc na reakcję. Lubił Sarvina,  mimo tego traktowali się jak przyjaciele.

Mężczyzna prychnął z lekkim uśmiechem i odparł:

– Prawdziwego odpoczynku doznam po śmierci, Kar.

Drzwi przybytku otwarły się, wpuszczając mroźne powietrze. Do środka wszedł młody wyrostek, trzęsący się z zimna, choć był mocno opatulony wysokiej jakości ubraniami. Nieudolnie próbując zakryć zdobienia szarym płaszczem, stanął na klepisku, rozglądając się wokół. Światło odbiło się od śniegu, rozpraszając odrobinę mrok pomieszczenia: przy ścianach stały drewniane stoły z dosuniętymi do nich ławami, pomiędzy nimi kolumny podtrzymujące główną część sali, gdzie znajdowali się dwaj mężczyźni z paleniskiem na środku, nad którym metalowa konstrukcja służyła za rożen. Po bokach sali znajdowały się korytarze prowadzące do sypialni, natomiast na drugim końcu stał kontuar, a za nim zejście do piwniczki z najlepszymi winami w Kotlinie Valary. 

– Zapraszam! – rzucił gromko Kargan. – Jeśli masz złoto, oczywiście. Przybłęd nie karmię. 

– O-oczywiście. Ile bierzecie, panie, za noc? Ruszam z rana, nie będziecie mieć mnie długo na głowie – młodziak zdawał się być nienawykły do samotnego podróżowania. Skostniałymi z zimna dłońmi sięgnął do ukrytej za pasem sakiewki.

Wtedy spojrzenia przybysza i Sarvina spotkały się. Szare oczy mężczyzny zdawały się nie okazywać większych emocji, jednak po plecach chłopaka przebiegł dreszcz. Jedno spojrzenie wystarczyło, żeby zrozumiał, że patrzy w oczy starego żołnierza. Obaj odwrócili wzrok; jeden speszony, drugi znużony. Stopiony śnieg skapywał z płaszcza przybysza, wzbudzając irytację karczmarza.

– Rozbierzcie się, zaraz podam kolację i pokażę pokój – powiedział, patrząc ze znużeniem na kałużę, którą będzie musiał się zająć. 

Chłopak z lekką obawą zdjął płaszcz, odsłaniając kubrak z haftem rodziny szlacheckiej. Błyszczące, złote nici przykuły uwagę obu mężczyzn, którzy nie dali tego po sobie poznać. Młodziak przysiadł obok Sarvina, wyciągając zziębnięte dłonie w stronę ciepła, z wyraźną ulgą na zaczerwienionej twarzy.

– Paskudna pogoda, prawda? – starał się zagaić, pocierając zimne palce. – Cieszę się, że trafiłem na tę gospodę, już prawie przysypało mnie…

– Nie widziałeś jeszcze złej pogody – przerwał dudniącym głosem żołnierz, nie odrywając wzroku od popiołów.

Hideon zamilkł, zbity z tropu. Spojrzał w tym samym kierunku, skupiając uwagę na tańczących iskrach. Po paru minutach ciszy splótł razem palce rozgrzanych dłoni. Był niskim blondynem o delikatnych rysach, odpowiadających bardziej dworskim klimatom aniżeli samotnej podróży z przystankami w tego typu przybytkach. Niebieskie oczy w łunie ognia stawały się przezroczyste, a drobne ciało rozluźniało się po całodniowej podróży. 

Wreszcie pojawił się Kargan, niosąc drewnianą tacę z pieczywem, ćwiartką sera i kuflem piwa. Postawił wszystko na stole, po czym wrócił za kontuar, doczyszczając pozostawione po przyjezdnych naczynia.

– Pogadałbyś z chłopakiem, staruszku, może chandra ci przejdzie – rzucił pod wąsem, zużytą szmatką czyszcząc metalowe kubki.

– Nie, nie ma potrzeby – szybko odparł młodzieniec, pospiesznie przełykając jedzenie. Nie chciał narażać się nikomu kilka razy większemu od niego. – Jestem tylko…

– Z Demacii. Dokładniej jesteś z rodu Obrońców Korony. Czego szukasz na tym pustkowiu?

Cisza, jaka zapadła po słowach Sarvina, była krępująca. Młodzik pobladł na twarzy, odruchowo łapiąc za sakiewkę, i rzucił wzrokiem w stronę wyjścia. Nerwowo przełknął ślinę, a gdy zbierał się do odpowiedzi, znów mu przerwano.

– Nie napadniemy na ciebie, bo jesteś bogaczem, chłopcze. Żadni z nas bandyci, ciekawi nas tylko twoja historia – odezwał się karczmarz, przerywając polerowanie naczyń. Oparł się łokciem o blat i uśmiechnął. – Jestem Kargan, a tamten mruk to Sarvin. Twoja kolej.

– H-Hideon, panie. Hideon Drugi, kuzyn rodzeństwa Garena i Luxanny – zabrzmiało to jak ostrzeżenie przed zemstą tej dwójki za ewentualną krzywdę nastolatka. – Błagam, nie rozpowiadajcie tego nikomu, zwłaszcza strażnikom. Nikt nie wie, gdzie się udałem.

– Póki nie dotyczy to mojej gospody, nie dotyczy mnie – stwierdził niewzruszony mężczyzna, odkładając ostatni z kufli na półkę. – A jaki jest cel twojej podróży?

– Nie mogę powiedzieć, panie, choć jesteście tak mili. 

– Nie podołasz sam, dzieciaku – żołnierz nareszcie wyprostował się i spojrzał szlachcicowi w twarz. Siwy zarost pokrywał znużoną twarz, poznaczoną dwoma bliznami, krzyżującymi się na lewej stronie żuchwy, a szpakowate włosy odsłoniły resztę twarzy mężczyzny. – Jesteś wątły i o słabym charakterze. Zginiesz, zanim dotrzesz do Ostoi Rygann.

– Nieprawda! – krzyknął oburzony Hideon, zaciskając dłonie w pięści. Tacka z resztkami zachybotała się niebezpiecznie.

– Poszukujesz Słusznej Chwały, mam rację?

Twarz nastolatka znów pobladła, gdy ten poczuł się, jakby czytano mu w myślach. Rozluźnił palce i uchylił usta, zdumiony łatwością, z jaką tamci odgadli jego tajną misję. Skamieniały, nie był w stanie wykrztusić słowa, co wykorzystał Sarvin, odpowiadając na swoje pytanie.

– Boicie się w Demacii, od kiedy Jarvan Czwarty zaginął podczas wyprawy do Trevale, prawda? A legenda o Słusznej Chwale rozbudziła w tobie nadzieję na przysłużenie się królowi, bo któż inny byłby w stanie ocalić jego syna, jak nie legendarny wojownik? Więc wyruszyłeś sam, ledwo odcinając się od mleka matki, w nadziei na pokazanie swojej wartości? Typowe.

– Sarvin… – karczmarz upomniał go, siadając obok chłopaka. Hideon nie wiedział, co robić. Poczuł się urażony, ale i przerażony retoryką, zdawałoby się emerytowanego, żołdaka.

– Zmartwię cię, dzieciaku, Słuszna Chwała zginął, jakem świadek. Lepiej wracaj do swojego przytulnego dworu, modląc się o przebaczenie matki, której zapewniłeś siwiznę na kilka lat wcześniej.

– Sarvinie!

– Milcz, Karganie, widzisz przecież, że to worek na kości. Nie da rady, jest za miękki na tę podróż.

– Wypraszam sobie, panie Sarvinie, osiągnąłem już odpowiedni wiek na stanie się kimś, aspiruję do Akademii Legend i…

Żołnierz odchylił głowę do tyłu i wydał z siebie gromki okrzyk pogardy, po czym splunął pogardliwie do paleniska. Wycierając usta wierzchem karwasza, zwrócił się do Hideona.

– To jest twoje marzenie? Stać się sławną marionetką i brać udział w tych chorych zawodach w Dolinie Przywoływaczy? 

– Za kogo pan się uważa?! – krzyknął oburzony, strącając tacę na podłogę. Naczynia z brzękiem upadły i potoczyły się wzdłuż sali. – Siedzicie tu jak zwykły kmiot, zapewne zdezerterowaliście z wojsk Jarvana Trzeciego jak zwykły tchórz!

– Chłopcze, nie waż… – jednak Kargan zbyt późno powziął powstrzymywanie szlachcica. 

Sarvin, słysząc podobne obelgi, wstał ukazując swój faktyczny wzrost. Prawie dwumetrowy, barczysty wojownik zrzucił z siebie płaszcz, ukazując pełnię swojej osoby. Skórzana kamizelka bez rękawów opinała wciąż wydatnie umięśnione ciało, potężne ramiona, poznaczone kolejnymi bliznami, napięły się, gdy płomień gniewu zapłonął w oczach żołnierza. Długie włosy opadły do tyłu, odsłaniając napięte ścięgna na szyi, a u lewego boku Sarvina zakołysała się pochwa z solidnie wykonaną rękojeścią miecza, na jelcu którego wyrzeźbiono herb Demacii. 

– Dezerter, tak? – głos, choć opanowany, brzmiał złowrogo z jego ust. Wykonał krok w stronę młodzieńca, który zamarł ze strachu. – Uważasz, że to jest haniebne? Chcesz wiedzieć, co haniebnego zrobił twój ukochany ród? Chcesz poznać prawdziwą, nieugrzecznioną  legendę Słusznej Chwały? 

– P-p-prawdziwą? – tym razem jąkanie chłopaka nie było spowodowane zimnem. Przełknął nerwowo ślinę, szukając wzrokiem wsparcia u Kargana. Ten jednak patrzył na wszystko z boku, pewny opanowania przyjaciela. 

– Siadaj więc i nie przerywaj. Koronacja Jarvana Trzeciego spowodowała niemały rozłam w szlachcie Demacii. Nawet Obrońcy Korony poddali się szaleństwu, wysłali więc swoich najlepszych najemników po skarb godny króla. Byłem wtedy jednym z oficerów piechoty, któremu pieniądze odebrały rozum. Porzuciłem swój status i ruszyłem w podróż z jedynym wtedy przyjacielem u boku, Gornakiem – wzrok Sarvina rozmył się, gdy obraz wspomnień przysłonił jego świadomość. – Chłop jeszcze większy ode mnie, samą posturą pokonywał każdego w stolicy. W walce na froncie był żywym taranem, mógłbyś pomyśleć, że biegnąc w stronę wroga stawał się nadludzko szybki. Żartowałem, że w jego żyłach płynie krew Volibeara, choć doskonale znałem jego bogobojność. 

Sarvin usiadł z powrotem, sięgając odruchowo po pusty kufel stojący obok drewnianego stołka. Widząc brak napitku westchnął i wstał, kierując się do beczki stojącej za kontuarem. Hideon spojrzał pytająco na Kargana, który tylko wzdrygnął ramionami, przekazując: A co mi szkodzi. Gdy żołnierz wrócił, zwilżył gardło i podjął przerwaną opowieść.

– Ruszyliśmy w góry, przez Kurszan i do Mroźnej Przystani, gdzie odbiliśmy całkiem na północ, spragnieni chwały, tak jak ty. Dni spędzaliśmy na podróży i polowaniach, nocami kryliśmy się w najlichszych zaułkach, kuląc się wokół małych ognisk. Obaj byliśmy wprawieni w walce i przetrwaniu, dzicz nie była nam straszna. Dodatkowo wizja bogactw ogrzewała nasze serca aż nadto. Po trzynastu dniach dotarliśmy do przełęczy prowadzącej w stronę Rakelstake, które było naszym celem. Pomnik Avarosy z pewnością krył skarby, o których nie śniło się żyjącym. Byliśmy hienami cmentarnymi i to jedyna rzecz, jakiej żałuję – pociągnął solidny łyp, opróżniając pół kufla. – W połowie drogi do doliny zaskoczyła nas śnieżyca. Paskudna, lata musztry i ćwiczeń nie przygotowały nas na tak srogi żywioł. Szliśmy po pas unurzani w śniegu, nie widząc na dalej niż dwa metry przed sobą. Gornak torował ścieżkę, ja podążałem blisko niego, aby nie zamarznąć, ledwo stawiając kroki. Avarosa wystawiła nas na próbę, której nie byliśmy w stanie podołać. Wokół były tylko drzewa, żadnych zwierząt, a zapasy kurczyły się szybciej niż mój interes w tej temperaturze. Umęczony, krzyczałem do Gornaka, żeby zatrzymać się w jakimś jarze, który chociaż trochę osłoniłby nas przed pogodą. Widząc mój stan, zarzucił sobie mnie na ramię i zaniósł do najbliższej jaskini, której nie zauważyłem przez całą wędrówkę. Chłopcze, ten człowiek powinien stać się Aspektem na Górze Targon. Takim go zapamiętałem w każdym razie. Byłem ledwo żywy, gdy położył mnie na zimnej skale, do teraz pamiętam ten chłód docierający aż do kości. Gornak okrył mnie swoim płaszczem i rozpalił obok małe ognisko z resztek ściółki, którą zebrałem przed zejściem z przesmyku. Czułem się, jakbym umierał, żałowałem decyzji o podróży i majacząc błagałem przyjaciela o wybaczenie. Ostatnim, co zapamiętałem przed omdleniem, był głuchy ryk dobiegający z wnętrza jaskini i strach na twarzy Gornaka. Pierwszy i ostatni raz widziałem u niego niepokój, dotąd przecież nic nie było w stanie mu zagrozić. Dotąd…

Zapadła cisza, głos Sarvina załamał się. Mężczyzna po chwili odchrząknął i wpatrzony w resztki iskier dokończył.

– Obudziłem się, gdy zamieć osłabła. Wokół panowała cisza, nie słyszałem niczego poza własnym oddechem. Do palców wróciło mi czucie, płaszcz Gornaka zdołał mnie uratować. Gdy oprzytomniałem i mój wzrok skupił się na suficie groty, poczułem zapach krwi i zwierza. Gdy rozejrzałem się wokół siebie, poczułem się jak po kopnięciu w brzuch. Parę metrów ode mnie leżało cielsko niedźwiedzia, przygniatające ciało mojego towarzysza. Jego martwe oczy patrzyły na mnie, jakby tuż przed odejściem chciał mieć pewność, że bestia nic mi nie zrobiła. Zginął w mojej obronie, chroniąc zwykłego złodzieja, któremu smocza choroba odebrała rozum. 

Niespodziewanie po policzkach Sarvina popłynęły łzy, z których nic sobie nie robił. Zasłuchani towarzysze nie chcieli przerywać, wstrząśnięci tragedią mężczyzny. Ogień dogasł, jedynym źródłem światła były lampy rozwieszone nad kontuarem. 

– Gdybym nie nalegał, aby iść w śnieżycy, nie znaleźlibyśmy się w tej przeklętej gawrze. Jego broń nie przymarzłaby do pochwy, a on nie musiałby osłabiony walczyć gołymi rękami z niedźwiedziem. Rozpaczałem nad jego ciałem, przeklinając bogów i Obrońców Króla, którzy zlecili nam tę misję. Jednak najbardziej nienawidziłem siebie. Umarł wtedy nie tylko Gornak, ale i Mirrad, oficer z Nieustraszonej Gwardii. Przyjąłem nowe imię, porzucając swoją ojcowiznę. 

– Ale… – wtrącił Hideon, zdobywając się na odwagę. – Ale co ze Słuszną Chwałą? To pan? Jesteś wojownikiem z podań, który jest w stanie ocalić naszego księcia?

Sarvin przeniósł przekrwione spojrzenie na chłopaka, pierwszy raz okazując emocję inną niż pogarda i gniew. Czysty smutek i żal. 

– Nie przyłożę dłoni do spraw Demacii, nie po truciźnie, jaką wlała w nasze serca. Natomiast Słuszna Chwała było przezwiskiem Gornaka i jak już dobrze wiesz, nie był niezwyciężonym rycerzem o boskim pochodzeniu. Nie odszedł ze stolicy, aby ratować świat ani nie pokonał tysiąca wrogów jednym ciosem. Był dla mnie bratem. Zwykłym człowiekiem, którego bogowie wraz z monstrualnym ciałem obdarowali szlachetnym sercem. 

– Przepraszam za moje zachowanie, sir Sarvinie – głos szlachcica starał się być opanowany, nieudolnie próbując zamaskować drganie. – Powinienem wrócić z rana do stolicy i opowiedzieć prawdę o was.

– To nie przywróci mu życia, ani nie zmaże moich grzechów. Odpuść, chłopcze, nikt nie uwierzy w twoje słowa. 

Zapadła długa cisza. Sarvin otarł mokrą twarz, Hideon wpatrywał się we własne dłonie złożone na podołku, trawiąc historię, która zaburzyła cały jego plan, a Kargan sączył powoli piwo z kufla. Wszyscy siedzieli, zatopieni we własnych rozmyślaniach. W pewnym momencie Hideon wstał:

– Ruszam do łóżka, muszę wrócić jak najprędzej do siebie. Dziękuję za twoją historię, panie, i tobie karczmarzu za gościnność. Pouczający wieczór.

Pozostali mruknęli w odpowiedzi, nie odprowadzając chłopaka wzrokiem. Gdy ten leżał na posłaniu, wyobrażał sobie, jak mógł wyglądać Słuszna Chwała i ile jeszcze prawdy zostało zatajone. Śniąc, marzył o podróży przez skute lodem połacie Freljordu, będąc odzianym w futra powalonych bestii, jak sam dociera do Rakelstake i rzuca wyzwanie Avarosie. 

Kargan obudził Hideona, informując go o oporządzeniu wierzchowca.

– Gotowy do drogi, tak jak mówiłeś. 

– Dziękuję – chłopak zamrugał zaspanymi oczami, po czym spytał. – Czy pan Sarvin jeszcze śpi? Chciałbym z nim porozmawiać przed odjazdem.

Twarz gospodarza spochmurniała.

– Niestety, gdy wstałem, już go nie było. Zostawił coś dla ciebie, mam to schowane pod blatem. 

Hideon posmutniał, jednak ciekawość zmotywowała go do szybkiego ubrania się. Spakowany, przyszedł do głównej sali. Przy stołach siedziało trzech podróżników toczących głośną dyskusję o czekającej podróży. Szlachcic mocniej opatulił się płaszczem, zasłaniając strój, po czym podszedł do kontuaru.

– Tu masz list i paczkę, jednak nie liczyłbym na zbytnią wylewność od tego starucha – Kargan wyszczerzył zęby w uśmiechu, jednak oczy miał wypełnione smutkiem.

Hideon rozwinął list i zaczął czytać:

Knypku,

Dzięki tobie wszystkie bolesne wspomnienia wróciły. Otworzyłeś mi oczy, więc jestem Ci winien podziękowania, zbyt szybko poddałem się i pielęgnowałem nienawiść wobec własnego pochodzenia. Ruszam w świat zrobić coś pożytecznego zamiast gnić w letargu, a ty wróć do domu i zabierz ze sobą hełm Gornaka. Opowiedz jego prawdziwą historię każdemu, kto będzie słuchał, bo miałeś rację. Ludzie powinni wiedzieć.

Mirrad

Z zawiniątka chłopak wyciągnął stalowy hełm ze skrzydłami po bokach. Był skromnie zdobiony, jednak zbyt duży nawet jak na olbrzymiego Garena. Choć porządnie wykonany, Hideon trzymał go jakby był zrobiony ze szkła. Oto miał w dłoniach dowód legendy, mniej okazały niż w podaniach, jak wszystko z resztą. Chłopak spojrzał na Kargana, który zdobył się tylko na krótką radę:

– Sam najlepiej wiesz, co z tym zrobić – powiedział ze ściśniętym gardłem.

1 481 thoughts on “Słuszna Chwała

     1. cats and milk

      Wow, superb blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The total glance of your website is great, let alone the content material!

     1. porno

      This blog is no doubt educating as well as informative. I have picked helluva helpful things out of this source. I ad love to return again and again. Thanks a bunch!

 1. 카지노사이트

  Howdy terrific blog! Does running a blog like this require a large amount of work?
  I have no knowledge of coding however I was hoping to
  start my own blog in the near future. Anyways, should you have
  any recommendations or tips for new blog owners
  please share. I know this is off topic but I just
  needed to ask. Appreciate it!

 2. 카지노사이트

  Right here is the right web site for anybody who wants to understand this topic.
  You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that
  I actually will need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been discussed for decades.
  Great stuff, just great!

 3. gamestop ps4

  certainly like your web site however you need to check the spelling
  on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the reality on the other
  hand I will surely come back again.

 4. click here now

  I simply want to mention I’m all new to blogs and honestly savored you’re web site. Almost certainly I’m want to bookmark your website . You amazingly come with great article content. Thank you for sharing with us your website page.

 5. tinyurl.com

  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about
  a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 6. Glory Hesselman

  Hey very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I’m happy to find numerous useful info here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 7. plenty of fish dating site

  Woah! I’m really loving the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that
  “perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say you’ve done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads extremely quick for me on Firefox.
  Superb Blog!

 8. Arlene

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 9. Eleanore

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 10. her response

  I merely need to tell you that I am new to writing and certainly cherished your work. Very possible I am inclined to save your blog post . You indeed have wonderful article content. Be Grateful For it for giving out with us all of your site post

 11. Marietta Priolo

  Nice post. I find out something tougher on diverse blogs everyday. It will always be stimulating to learn content from other writers and rehearse a little from their site. I’d prefer to apply certain while using content on my small blog regardless of whether you don’t mind. Natually I’ll provide link on the internet weblog. Thank you for sharing.

 12. Pearlene

  Its such as you read my thoughts! You appear to know a
  lot about this, such as you wrote the ebook in it or something.

  I believe that you just can do with some percent to force the message home a little bit, however instead of that, this is wonderful
  blog. An excellent read. I will definitely be back.

 13. Juan

  Excellent article. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend
  to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 14. Gertha Felipe

  I found your blog site on google and examine a couple of of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to reading extra from you afterward!? I am often to running a blog and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and preserve checking for brand new information.

 15. Faytech.us

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 16. plenty of fish dating site

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for
  a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 17. website

  Im no professional, but I feel you just crafted an excellent point. You clearly know what youre talking about, and I can seriously get behind that. Thanks for being so upfront and so truthful.

 18. nnu

  I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 19. how to get help in windows 10

  My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there
  a way I can transfer all my wordpress posts
  into it? Any kind of help would be really appreciated!

 20. Click on Sapid Agency

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 21. Penni

  Im no professional, but I think you just made the best point. You obviously comprehend what youre talking about, and I can definitely get behind that. Thanks for staying so upfront and so truthful.

 22. plenty of fish dating site

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more
  in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 23. Geneva

  I think that what you wrote made a lot of sense.
  However, what about this? what if you wrote a catchier title?

  I am not saying your information isn’t good., but suppose you added something that grabbed people’s attention? I mean Słuszna Chwała
  – Solo QQ is kinda boring. You could glance at Yahoo’s front page
  and note how they create article headlines to get
  viewers to open the links. You might add a related video or a related pic
  or two to grab readers excited about what you’ve written.
  Just my opinion, it would make your website a little livelier.

 24. plenty of fish dating site

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic
  but I had to tell someone!

 25. Brandon

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s
  truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I’ll be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 26. SapidAgency

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 27. Clinton

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very
  well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly return.

 28. Read More Here

  I just hope to share it with you that I am new to wordpress blogging and really adored your website. More than likely I am going to remember your blog post . You absolutely have impressive article blog posts. Admire it for sharing with us the best blog document

 29. her latest blog

  I just want to inform you that I am new to writing a blog and totally loved your post. Very likely I am most likely to remember your blog post . You really have lovely article information. Love it for telling with us your very own domain document

 30. Duane

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You
  have done an impressive job and our whole community will be thankful
  to you.

 31. buy SEO services

  P.S. аА аАТŽаА аЂааА б‚Т„Т–аАаб‚Т€Тš, аА аБТ”аАааАТƒаАаб‚Т€ТšаА аЂааАаб‚Т€ТšаА аБТ‘, аАааБТ“ аА аАТ†аА аЂааАааАТƒ аА аБТ—аАааАТ‚аА аБТ‘аА аБТ”аА аБТ•аА аЂа›аАааАТŠаА аАТ…аА аБТ• аАааАТƒаА аАТ†аА аЂа•аАааАТ‚аАааАТƒаАаб‚Т€ТšаА аЂааА аАТ…

 32. hemp tea

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thank you!

 33. official site

  I really need to advise you that I am new to putting up a blog and very much admired your site. Likely I am probably to remember your blog post . You really have fabulous article content. Like it for giving out with us your own url report

 34. visit site

  I really wish to inform you that I am new to having a blog and completely enjoyed your article. Very likely I am most likely to remember your blog post . You simply have wonderful article material. Be Thankful For it for telling with us your current site write-up

 35. browse around this website

  I merely intend to show you that I am new to blog posting and utterly valued your information. Very likely I am probably to remember your blog post . You undoubtedly have great article material. Be Grateful For it for expressing with us your favorite internet webpage

 36. dating site

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good results. If you know of any please share. Appreciate it!

 37. check my source

  I just want to inform you that I am new to writing and extremely admired your post. Quite possibly I am going to remember your blog post . You truly have superb article material. Get Pleasure From it for discussing with us your current blog webpage

 38. dating site

  Great goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you’re just too excellent.
  I actually like what you’ve acquired here, really
  like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it
  wise. I cant wait to read far more from you.

  This is actually a tremendous site.

 39. workspace

  Awеsome blog you have here Ьut I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics discᥙssed in this article?

  I’d rеally love to be a pаrt of group where I can get
  comments from other experienced indiviɗuals that sharе the same inteгest.
  If yⲟu have any recommendations, please let me қnow.
  Thanks a lot!

 40. Delena Clemmey

  I wanted to create you a little bit of note to be able to thank you as before on your gorgeous things you have shown in this case. It was quite seriously open-handed with you in giving unreservedly just what numerous people could possibly have supplied as an electronic book to generate some profit on their own, principally considering the fact that you might have tried it if you ever considered necessary. Those inspiring ideas also acted as the easy way to realize that other people have the identical fervor just like my very own to understand lots more in terms of this condition. I think there are millions of more enjoyable opportunities up front for folks who read through your blog. click my site here – alternative medicine

 41. Pingback: folkd.com

 42. Pingback: Masterson Law

 43. Pingback: 30boxes.com

 44. plenty of fish dating site

  I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles
  or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m happy to express that I’ve
  an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what
  I needed. I so much undoubtedly will make sure to do
  not overlook this site and give it a look on a continuing basis.

 45. Pingback: https://www.buyinstagramcomments.org/

 46. Pingback: 토토사이트

 47. Pingback: 해외토토사이트

 48. descargar facebook

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using
  Movable-type on various websites for about a year and am worried about
  switching to another platform. I have heard
  great things about blogengine.net. Is there a way I can import
  all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!

 49. Pingback: 토토사이트

 50. descargar facebook

  Hi there I am so happy I found your blog, I really found you by accident, while I was researching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the minute but
  I have saved it and also included your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read much more, Please do keep up the great job.

 51. Pingback: 토토사이트

 52. quest bars cheap

  Thanks for your personal marvelous posting! I really enjoyed reading it, you could be a great
  author.I will remember to bookmark your blog and will often come
  back later on. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice holiday weekend!

 53. quest bars cheap

  Everything published was actually very logical. But, what about this?

  suppose you were to create a awesome headline? I ain’t saying your content
  isn’t good, however what if you added something that grabbed people’s attention? I
  mean Słuszna Chwała – Solo QQ is a little vanilla.
  You should glance at Yahoo’s front page and note how they create news titles to grab viewers to open the links.
  You might add a related video or a picture or
  two to grab people excited about what you’ve got to say.

  In my opinion, it would make your blog a little livelier.

 54. Pingback: http://leftlanedriver.com/fatal-motorcycle-crashes-lowest-in-u-s-since-1980s.html

 55. quest bars cheap

  Excellent post. Keep writing such kind of information on your
  page. Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and in my opinion recommend to
  my friends. I’m sure they will be benefited from this website.