Postacie, które zawsze są w mecie

Słów kilka o mecie

Liga Legend jest grą, która zmienia się w zabójczym tempie. Jeden patch utrzymuje się jedynie przez 2 tygodnie, przez co gra oraz postacie, którymi opłaca się grać, cały czas się zmieniają. Wystarczy jeden mały buff, aby uczynić postać przepotężną lub jeden malutki nerf, aby “zabić” postać i sprawić, by stała się kompletnie niegrywalna. Jednakże w naszej grze są postacie, które nie boją się patchów i są grywalne bez względu na zmiany w rozgrywce. Można o nich powiedzieć, że zawsze są w mecie. No dobrze, ale czym jest meta?

Meta jest to lista postaci oraz buildów, które są w danej chwili najbardziej opłacalne. Większość postaci, które znajdują się w mecie, jest silniejsza od innych championów, dzięki czemu łatwiej jest nimi wygrać rozgrywkę. Istnieją jednak postacie, które zawsze są grywalne. W tym artykule zajmiemy się właśnie nimi.

1. Thresh

Thresh istnieje w Lidze od 6 lat i pomimo to wciąż jest grany zarówno na profesjonalnej scenie, jak i w normalnych grach. Siłą Thresha są jego umiejętności, dzięki którym nadaje się on do ofensywnej i defensywnej gry jako support. Jego umiejętności pod Q i E wspaniale nadają się do wyłapywania rannych przeciwników oraz do rozpoczynania teamfightów, zaś jego umiejętność pod W, czyli Mroczne Przejście, idealnie nadaje się do ratowania z trudnych opresji swoich sojuszników. Thresh jest jednak bardzo wymagającym championem do grania. Najtrudniej jest nauczyć się jego najważniejszej umiejętności, czyli Q, ponieważ, w przeciwieństwie do Q Blitzcranka, umiejętność Thresha ma opóźnienie 0,5 sekundy, co utrudnia idealne trafienie w oponenta. 

Pomimo początkowych trudności w mainowaniu Thresha gra nim sprawia naprawdę dużo frajdy i satysfakcji. Szczególnie jeśli uda nam się trafić łańcuchem w przeciwnika, który właśnie użył flasha tylko po to, by uniknąć naszego skillshota.

2. Vayne

Zapewne każdy gracz Ligi poczuł już na swojej skórze potęgę Nocnej Łowczyni. W początkowych etapach gry Vayne nie wyróżnia się niczym specjalnym, lecz z czasem gry staje się potężnym strzelcem, zabijającym przeciwników w ułamku sekundy. Siłą Vayne jest jej duża mobilność oraz umiejętność W – Srebrne Bełty – dzięki której co trzeci atak Łowczyni zadaje nieuchronne obrażenia. Vayne jest jedną z niewielu postaci, które, nawet jeśli będą przegrywały początkowe starcia na linii, to z biegiem czasu i tak będą w stanie zabijać przeciwników 1vs1 w późnej fazie gry.

Nieopisaną siłą Nocnej Łowczyni jest jej mobilność, którą zawdzięcza umiejętności Q – Akrobacja. Na 5 poziomie umiejętności Vayne może używać Akrobacji co 2 sekundy, dzięki czemu może unikać obrażeń od bohaterów oraz zadawać dodatkowe 50% obrażeń. Q Łowczyni nakłada dodatkowo ładunek srebrnego bełtu, co tylko ułatwia zadanie masy obrażeń przeciwnikowi.

3. Lee Sin

Nasz Ślepy Mnich stał się ikoną grania na jungli. Lee jest z nami już od 8 lat, a pomimo to wciąż jest jednym z najlepszych junglerów Ligi. Pracownicy Riotu stworzyli idealną postać na jungle, która pomimo 9 sezonów na karku nie potrzebowała żadnego reworku, czy choćby zmiany jednej umiejętności. Największą siłą Mnicha jest jego mobilność, którą zawdzięcza swoim umiejętnościom Q i W. Podczas Ganków Lee Sin nie ma problemu z dogonieniem przeciwnika i zabiciem go. Ma on wszystko, czego potrzebuje dobry jungler: doskok, sustain i masę obrażeń.

Lee jest też bardzo uniwersalną postacią, w zależności od gry możemy go budować pod tanka lub pod one-shot, dzięki czemu możemy dostosować się do sytuacji panującej na Summoner’s Rift. Dużym plusem Mnicha jest jego drugie użycie Q, czyli Uderzenie Rezonansu, które zadaje obrażenia od procentu brakującego życia celu, przez co jest idealne do kradzieży objective’ów, takich jak Smok czy Baron, oraz do dobijania rannych przeciwników. Wiele razy spotkałem się z sytuacją, że mocno ranny przeciwnik cofał się do bazy, lecz wtedy Lee Sin trafił go z Q i pokazał mu szary ekran.

4. Zed

Zed jest jednym z najbardziej ikonicznych assasynów w Lidze Legend. Wszyscy pamiętamy legendarny pojedynek SKT T1 vs KT BULLETS, kiedy to mogliśmy zobaczyć dwóch rywalizujących ze sobą Zedów, którymi grali Faker i Ryu. Nasz Władca Cieni jest jedną z bardziej wymagających postaci do gry. Najtrudniejsze jest w nim skoordynowanie swoich umiejętności oraz ataków cienia. Zed jest bardzo mobilną postacią, może bardzo sprawnie pomagać swoim sojusznikom grającym na topie bądź bocie. Dzięki swojej pasywce – Pogarda dla Słabych – Zed może z łatwością farmić miniony, co tylko ułatwia mu zdobycie jak największej liczby złota. 

Dużym atutem Władcy Cieni jest jego brak many, zamiast której posiada on szybko regenerującą się energie, dzięki czemu może praktycznie cały czas poke’ować swojego oponenta na linii.

5. Lux

Lux jest uniwersalną postacią, która nadaje się zarówno do gry na midzie, jak i na supporcie. Najważniejszym atutem Pani Jasności jest jej umiejętność Q – Związanie Światłem – które daje unieruchomienie na 2 sekundy dwóm celom. Pozwala to na dogonienie przeciwnika i zadanie masy obrażeń przy pomocy E – Świetlista Osobowość. Dzięki swojej umiejętności W – Pryzmatyczna Bariera – Lux nadaje się do grania na supporcie. Lux jest postacią wręcz idealną do teamfightów w jungli lub w okolicach Smoka/Barona. Wszystkie jej umiejętności mogą trafić więcej niż jeden cel, dzięki czemu z łatwością potrafi zdobyć kilka killi w walkach drużynowych.

Podsumowując!!!

Pomimo ciągłych zmian w mecie w naszej ukochanej grze możemy znaleźć wiele postaci, które zawsze są grywalne. Większość z tych postaci zawdzięcza swoją długowieczność uniwersalnej i dobrze zaprojektowanej mechanice, która bez względu na upływ czasu wciąż jest silna.

A wy znacie jeszcze jakieś długowieczne postacie? Napiszcie w komentarzu!!!

Dzięki za uwagę, cześć!!!

2 085 thoughts on “Postacie, które zawsze są w mecie

 1. MSzalans

  To, że podstawowym kryterium postaci w tym artykule jest ich uniwersalność powinno być wspomniane na początku, nie na końcu. Poza tym artykuł dobry.
  Do uniwersalnych postaci od siebie mógłbym dodać Jaxa i Jarvana IV. Funkcjonują zarówno jako bruiser, tank, czy assasin. Mogą splitpushować, inicjować i bronić.
  Z Zedem nie do końca się zgodzę. Były patche gdzie jego obrażenia były po prostu zbyt małe, poza tym bardzo łatwo go skontrować.
  No i zostają jeszcze niskie dywizje, gdzie właściwie każdy bohater pod późną grę jest mile widziany, bo gry z reguły dochodzą do tej fazy. Bohaterowie bazujący na utility nie sprawdzają się tam z reguły, lepiej wziąć sobie Mastera Yi bo nieważne co się stanie na początku, w późnej grze i tak zrobisz 1v9 🙂

 2. wedding party dresses

  Wedding Dress 2019 & Style Finder|Lalamira’s Bridal -What is your bridal style? – With so many wedding dress styles to choose from, it’s nearly impossible to know what style suits you best. Take our What’s Your Bridal Style?Marriage lets you annoy one special person for the rest of your life. While you may share your sorrows and joys, sharing fun and happy_Lalamira!!!www.lalamira.com.
  wedding party dresses

 3. Anonim

  륤ȥiphone8plus`,ͥiphone8plus`,åiphone8plus `,֥iphone8plus`,륤 … `ԩ`ͨ؜,åiphone` iphone 8plus,륤ȥiphone`,ͥiphone` ,֥ɥޥۥ`.Ʒ ˤϥͥ륳ԩ`iphoneX/XS`åԩ`iphoneX/XS` iphone8`֥ɥԩ`,iphone8ץ饹 ͨ؜,åiphone7plus`ͨ؜, ᥹iphone7plus`ͨ؜, 륤ȥiphone8plus`,ͥ iphone8plus.
  륤ȥiphone`ԩ`

 4. Anonim

  2019:ͥiPhoneXS`|ȥiPhoneXS`| ͥiPhoneXs max`|åiPhoneXs max`|ȥiPhoneXs max `|ͥiPhone Xs`֥| … _륤ȥiphone8 ֥iphone `˚|ͥiPhone Xs`|åiPhone Xs`|ͥiphone Xr `.ʤִǤiphoneXS ` ʤäĿĤg`ʤǤ å iphoneXS`ե6 Щ`؜_ʼ륤ȥ iphoneXS` .
  륤ȥԩ`

 5. Anonim

  륤ȥԩ`,֥ɥԩ`,ͥ륳ԩ`,åԩ`,ϩ` ԩ`, ץԩ`,᥹ԩ`ͨ؜,륤ȥХåԩ`,륤ȥؔԩ`, ֥ɥХå ԩ`,֥ؔԩ`,ͥХåԩ`,ͥؔԩ`.uǤϤҎƷͬձԩ`֥iphone8/iphone8 plus/ iphoneXЯ`֥ɥԩ`iphone`T,iphone8`iphone8 ץ饹`iphoneX` ,iphone7`iphone7ץ饹`iphone6/6s `.
  륤ȥԩ`

 6. Anonim

  ֥iphone`, ֥Я`,륤ȥiphone X`,֥iphone XS`, ͥiphone 7plus`ԩ`ͨ؜,֥Я`, ֥iphone`, 륤ȥiphone`,˚ݼ ͥ `ѩ`ԩ`륤ȥ`ѩ`ԩ`߼κ֥ɥԩ`T ֥ɥԩ`ȫBͨ؜2019˚ݥ`ѩ`ԩ`ڰk,֥iphone8`ͥ|ͥiPhone XR/iPhone XS/iPhone.
  륤ȥԩ`

 7. Anonim

  ֥ɥԩ`iphoneX/XS`T. Ʒ ˤϥͥ륳ԩ`iphoneX/XS `åԩ`iphoneX/XS`iphone8`֥ɥԩ`,iphone8ץ饹`֥ɥԩ`,iphone8`ԩ`,iphoneX`ԩ`,iphone7`.һöʹä@ΥեåȸФgFԒ}iPhone` iPhoneXäΡi Wear Xَ؛˵Ljʤʥ`Хꥨ`⤷ƤΤǡäȤݤ1ɫҊĤϤ.å iphone `ԩ`|gucci iPhone ֥|ԩ`iphone`ͥ|֥iPhone7`.
  륤ȥiPhone`

 8. long evening dresses online

  Cheap Bridesmaid Dresses Online | All Size Bridesmaid Dresses 2019, Buy Cheap Bridesmaid Dresses For Seeking beautiful yet cheap custom bridesmaid dresses? Here we offer bridesmaid dresses in various color, size and design options at an affordable cost.Bridesmaid Dresses & Bridesmaid Gowns, All Sizes & Colors.Cheap Bridesmaid Dresses under 100, nearly 100 styles at $60-$80, 400+ styles at $80-$100, 150+ colors, all sizes custom free, great quality, special offer.
  long evening dresses online

 9. Anonim

  ԩ`֥iphoneXR`|iphone XR`֥˚|֥iphoneXR `|֥iphoneXRЯЩ`|֥iphoneXS Max`ԩ`|֥ ԩ`iphoneXS`|iphoneXS Max`֥|֥iphoneXS Max`˚| iphoneXS/iphoneXS Max/iphoneXR`,iphoneX `֥ɥԩ`iphone8/iphone8 plus“ѩ`ԩ`Я`ͨ؜, Яiphone“ѩ`ԩ`ֱӵ֥꣡ ԩ`iphoneX/XS`,ԩ`֥iphoneXS Max/iphoneXS/iphoneXR.
  ֥Я`

 10. Anonim

  iphone` 쥸iphone` iphone` ӥiphone ` ˥iphone` 饹iphone` 饹ȥ“iphone` ڸiphone` `եåiphone` iphone` Piphone,֥Я`ԩ` 륤ȥiphone8`ԩ` 륤,iphone` iphone` 襤iphone` ͨ؜iphone` iphone` iphone` iphone` ľuiphone` ľu ֥ Ԓ}iphone` ľĿiphone` ľiphone.
  åiphone`

 11. best wedding dresses

  Cheap Bridesmaid Dresses Online | All Size Bridesmaid Dresses 2019, Buy Cheap Bridesmaid Dresses For Seeking beautiful yet cheap custom bridesmaid dresses? Here we offer bridesmaid dresses in various color, size and design options at an affordable cost.Bridesmaid Dresses & Bridesmaid Gowns, All Sizes & Colors.Cheap Bridesmaid Dresses under 100, nearly 100 styles at $60-$80, 400+ styles at $80-$100, 150+ colors, all sizes custom free, great quality, special offer.
  best wedding dresses

 12. https://pomodor.com/

  Hello! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does running a well-established website like yours require a large amount of work?
  I am brand new to writing a blog but I do write in my journal
  daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 13. gamefly free trial

  When I originally left a comment I appear
  to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment
  is added I receive four emails with the exact same comment.

  There has to be a means you can remove me from that service?
  Many thanks!

 14. gamefly free trial

  Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your
  page. Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and for my part
  suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited
  from this website.

 15. http://tinyurl.com/

  Hello there! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 16. more

  I just want to tell you that I am just beginner to weblog and absolutely loved you’re website. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You really come with good posts. Thanks a lot for revealing your website page.

 17. Dinorah Saldibar

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks

 18. John Deere Diagnostic and Test Manuals

  Nice post. I discover something harder on different blogs everyday. It will always be stimulating to learn to read content from other writers and rehearse a little at their store. I’d would rather apply certain with all the content in my small blog regardless of whether you don’t mind. Natually I’ll supply you with a link on the web blog. Many thanks sharing.

 19. Woodrow Pfefferle

  There are a handful of fascinating points at some point in this article but I don’t know if these center to heart. There’s some validity but I’m going to take hold opinion until I consider it further. Great article , thanks and then we want far more! Combined with FeedBurner likewise

 20. quest bars cheap

  Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to
  give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting
  this to my followers! Wonderful blog and fantastic design and style.

 21. features

  Pretty component of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact
  enjoyed account your weblog posts. Anyway I will
  be subscribing for your feeds and even I success you get admission to consistently rapidly.

 22. Stefan Krzyston

  A person necessarily assist to make significantly articles I’d state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular post amazing. Great activity!

 23. Dominique Hokenson

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 24. Joseph Cobio

  I do accept as true with all of the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May you please extend them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 25. Jin Lobell

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks!

 26. Marcos Barnas

  Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Regards!

 27. overlooks

  It’s ρerfect time to make some plans for the
  future and it’s time to be happy. I have read this post and
  іf I could I desire to ѕuggeѕt yօu few inteгeѕting things or tips.

  Perhaps yоu could write next articles referrіng to this article.
  I deѕire to read more tһings about іt!

 28. Lamar

  Wow, amazing weblog format! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The total
  look of your site is excellent, as smartly as the content!

 29. Paulina

  Simply desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is just cool and
  i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow
  me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 30. Adrian

  I just could not depart your web site before suggesting
  that I actually loved the standard info an individual supply in your guests?
  Is going to be again continuously in order to check out new
  posts

 31. Dong

  naturally like your web-site but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts.

  Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to
  inform the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 32. Tory

  What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered
  It absolutely useful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to contribute & assist different users like its helped
  me. Good job.

 33. Jamie

  Terrific article! This is the kind of information that are meant to be shared across the web.
  Disgrace on Google for not positioning this submit higher!
  Come on over and visit my site . Thank you =)

 34. Vanessa

  Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came
  to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and fantastic design.

 35. Adell

  I think what you wrote was actually very logical.
  But, what about this? suppose you added a little information? I am not saying your information isn’t good., however suppose you added something that grabbed
  folk’s attention? I mean Postacie, które zawsze są w mecie – Solo QQ is a little vanilla.
  You should glance at Yahoo’s home page and note how they
  create article headlines to get people interested.
  You might add a related video or a picture or two to grab readers excited about what you’ve written. Just my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.

 36. Lakesha

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined
  your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

 37. Emerson

  I was very happy to uncover this website.
  I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!!
  I definitely savored every bit of it and I have
  you book-marked to look at new things on your site.

 38. Sven

  Hello, i think that i noticed you visited my site
  so i came to return the choose?.I’m attempting to in finding things
  to improve my web site!I suppose its ok to use some of your concepts!!

 39. Marjorie

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a
  community in the same niche. Your blog provided us
  beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 40. metroclick.com

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 41. Hudson

  First of all I want to say great blog! I had a quick question that
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my
  ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Kudos!

 42. Antwan

  I am extremely impressed together with your writing
  skills as well as with the format in your blog. Is that this a paid topic or did you modify it your self?
  Either way stay up the excellent quality writing, it is rare
  to peer a nice weblog like this one these days..

 43. Stephanie

  Just wish to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your
  feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding
  work.

 44. Alison

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if
  it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has
  83 views. I know this is entirely off topic but
  I had to share it with someone!

 45. Reyes

  Hey there I am so thrilled I found your webpage, I really found you by mistake, while I was
  searching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you
  for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment but I have
  saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb b.

 46. Mathias

  Awesome blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that I’m
  completely overwhelmed .. Any ideas? Thanks!

 47. Elton

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.

 48. Faytech.us

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 49. France

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is
  there a way I can transfer all my wordpress content into it?

  Any help would be greatly appreciated!

 50. Sterling

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to
  get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say that you’ve done a excellent job with this.
  Additionally, the blog loads super quick for me on Chrome.

  Superb Blog!

 51. Clair

  Heya this is somewhat of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 52. Lance

  This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really
  enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 53. Fritz Arnao

  This is some useful material. It took me a while to unearth this site but it was worth the time. I noticed this website was buried in bing and not the number one spot. This weblog has a lot of decent stuff and it doesnt deserve to be burried in the searches like that. By the way I am going to save this weblog to my list of favorites.

 54. deal

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 55. Concetta

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am impressed!

  Extremely helpful info specifically the remaining part 🙂 I
  handle such info a lot. I used to be seeking this certain info for a very long time.
  Thanks and best of luck.

 56. SapidAgency

  Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 57. Maria

  This is really interesting, You are a very professional blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to searching for
  extra of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks

 58. Estela

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog
  blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips and hints for inexperienced
  blog writers? I’d definitely appreciate it.

 59. Lea

  We stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out.

  I like what I see so i am just following you. Look forward to exploring your web
  page yet again.

 60. Raymundo

  Hello would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say
  this blog loads a lot faster then most. Can you suggest
  a good web hosting provider at a reasonable price?
  Cheers, I appreciate it!

 61. Aja

  You could certainly see your enthusiasm within the article you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe.

  Always follow your heart.

 62. Merry

  You really make it appear so easy along with your presentation but I in finding this matter to be really something
  which I believe I would by no means understand. It kind of
  feels too complex and extremely extensive for me.

  I’m taking a look ahead in your subsequent publish, I will attempt to get the grasp of it!

 63. Shari

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly loved browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing in your feed and I’m hoping you write once more
  very soon!

 64. Jacquie

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is required to get
  setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Thank you

 65. Gabriel

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really neatly written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information.
  Thanks for the post. I will definitely comeback.

 66. Sven

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 67. Christiane

  It’s the best time to make some plans for the long run and it is time
  to be happy. I’ve learn this put up and if I could I
  desire to counsel you few fascinating issues or advice.
  Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn even more issues about it!

 68. Rosa

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger
  if you aren’t already 😉 Cheers!

 69. Bud

  Heya i am for the first time here. I came across this
  board and I find It truly useful & it helped me out
  much. I hope to give something back and help others
  like you aided me.

 70. Stan

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating
  it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be
  interested in hearing. Either way, great website and
  I look forward to seeing it develop over time.

 71. Bobbie

  Hello there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 72. Morris

  Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I
  decided to check out your website on my iphone
  during lunch break. I really like the knowledge you provide
  here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog
  loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, superb site!

 73. Maribel

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that
  over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 74. Iris

  I seriously love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you build this website yourself? Please reply back as I’m trying
  to create my very own website and want to find out where you got this from or just what the theme is
  called. Kudos!

 75. Franklin

  First off I want to say terrific blog! I had a
  quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts
  out there. I truly do take pleasure in writing but it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Thank you!

 76. Jermaine

  Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.

  I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

 77. Miriam

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of
  hard work due to no data backup. Do you have any solutions
  to stop hackers?

 78. Nora

  I’m pretty pleased to find this web site.
  I want to to thank you for ones time for this particularly
  fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and
  I have you book marked to see new things in your site.

 79. Teodoro

  It is perfect time to make a few plans for the long run and it
  is time to be happy. I’ve learn this post and if I may
  I desire to counsel you some attention-grabbing things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles relating to this article.
  I wish to learn more things approximately it!

 80. Jeannie

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  co-worker who was doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk
  about this matter here on your internet site.

 81. Gail

  Hey would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something
  unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 82. Doretha

  I used to be recommended this web site by my cousin. I’m
  not positive whether or not this post is written by means of him as no one else know such specified approximately my difficulty.

  You are incredible! Thank you!

 83. Teri

  Thank you, I have just been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I’ve discovered so far.

  But, what in regards to the conclusion? Are you certain about the source?

 84. Shoshana

  Hey I am so thrilled I found your website, I
  really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like
  to say many thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to browse it all at
  the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the awesome work.

 85. Tera

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker
  who had been conducting a little research on this.

  And he actually bought me dinner because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your web
  page.

 86. Bret

  Normally I do not read article on blogs, however I would like to say that this write-up very
  compelled me to check out and do so! Your writing
  style has been amazed me. Thank you, very great post.

 87. Dotty

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before
  but after looking at a few of the articles I realized
  it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I came across it
  and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 88. Raleigh

  Wonderful work! That is the type of information that are meant to be
  shared around the internet. Disgrace on the seek engines
  for no longer positioning this post upper!
  Come on over and talk over with my site .
  Thank you =)

 89. Penni

  After looking into a handful of the articles on your
  web page, I really like your way of writing a blog.
  I saved as a favorite it to my bookmark website list
  and will be checking back in the near future.
  Please check out my website as well and tell me how you feel.

 90. Darrel

  Having read this I believed it was extremely informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this short article together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both
  reading and leaving comments. But so what, it was
  still worthwhile!

 91. Walker

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like
  this one today.

 92. natalielise

  I just could not go away your web site before suggesting that I extremely loved the usual
  info a person supply for your guests? Is going to be
  again steadily in order to investigate cross-check new
  posts natalielise pof

 93. Arnulfo

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  working with? I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had
  to ask!

 94. Devon

  I think this is one of the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But want to
  remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 95. Kristine

  I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Outstanding work!

 96. plenty of fish dating site

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you
  could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog.

  An excellent read. I’ll certainly be back.

 97. Tractor Workshop Manuals

  The the next occasion Someone said a blog, I really hope who’s doesnt disappoint me about this blog. After all, I know it was my choice to read, but I just thought youd have some thing intriguing to talk about. All I hear is really a number of whining about something you could fix in case you werent too busy seeking attention.

 98. tilly's in store promo

  P.S. аА аАТŽаА аЂааА б‚Т„Т–аАаб‚Т€Тš, аА аБТ”аАааАТƒаАаб‚Т€ТšаА аЂааАаб‚Т€ТšаА аБТ‘, аАааБТ“ аА аАТ†аА аЂааАааАТƒ аА аБТ—аАааАТ‚аА аБТ‘аА аБТ”аА аБТ•аА аЂа›аАааАТŠаА аАТ…аА аБТ• аАааАТƒаА аАТ†аА аЂа•аАааАТ‚аАааАТƒаАаб‚Т€ТšаА аЂааА аАТ…

 99. Maglia Calcio Fiorentina

  Great goods from you, man. I’ve remember your stuff prior to
  and you’re simply extremely fantastic. I actually like what you have got
  right here, certainly like what you are saying and the
  way wherein you are saying it. You’re making it enjoyable and you continue to take care of to keep it sensible.

  I can’t wait to learn far more from you. That is actually a tremendous site.
  Maglia Calcio Fiorentina HiltonPip günstige
  fußballtrikots RemonaGer

 100. booking

  May I simply just say what a relief to find someone who actually understands what they are discussing online.

  You actually know how to bring an issue to light and make it important.

  More and more people ought to look at this and understand this side of the story.
  I can’t believe you aren’t more popular given that you surely possess
  the gift.

 101. hotels

  hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon.|

 102. hotel

  I was recommended this web site by means of my cousin. I am not positive whether this publish is written by means of him as nobody else recognise such specific about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!|

 103. dating site

  Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m
  not sure where to start. Do you have any points
  or suggestions? Many thanks