Click to support us on Patreon

Postacie, które zawsze są w mecie

Słów kilka o mecie

Liga Legend jest grą, która zmienia się w zabójczym tempie. Jeden patch utrzymuje się jedynie przez 2 tygodnie, przez co gra oraz postacie, którymi opłaca się grać, cały czas się zmieniają. Wystarczy jeden mały buff, aby uczynić postać przepotężną lub jeden malutki nerf, aby “zabić” postać i sprawić, by stała się kompletnie niegrywalna. Jednakże w naszej grze są postacie, które nie boją się patchów i są grywalne bez względu na zmiany w rozgrywce. Można o nich powiedzieć, że zawsze są w mecie. No dobrze, ale czym jest meta?

Meta jest to lista postaci oraz buildów, które są w danej chwili najbardziej opłacalne. Większość postaci, które znajdują się w mecie, jest silniejsza od innych championów, dzięki czemu łatwiej jest nimi wygrać rozgrywkę. Istnieją jednak postacie, które zawsze są grywalne. W tym artykule zajmiemy się właśnie nimi.

1. Thresh

Thresh istnieje w Lidze od 6 lat i pomimo to wciąż jest grany zarówno na profesjonalnej scenie, jak i w normalnych grach. Siłą Thresha są jego umiejętności, dzięki którym nadaje się on do ofensywnej i defensywnej gry jako support. Jego umiejętności pod Q i E wspaniale nadają się do wyłapywania rannych przeciwników oraz do rozpoczynania teamfightów, zaś jego umiejętność pod W, czyli Mroczne Przejście, idealnie nadaje się do ratowania z trudnych opresji swoich sojuszników. Thresh jest jednak bardzo wymagającym championem do grania. Najtrudniej jest nauczyć się jego najważniejszej umiejętności, czyli Q, ponieważ, w przeciwieństwie do Q Blitzcranka, umiejętność Thresha ma opóźnienie 0,5 sekundy, co utrudnia idealne trafienie w oponenta. 

Pomimo początkowych trudności w mainowaniu Thresha gra nim sprawia naprawdę dużo frajdy i satysfakcji. Szczególnie jeśli uda nam się trafić łańcuchem w przeciwnika, który właśnie użył flasha tylko po to, by uniknąć naszego skillshota.

2. Vayne

Zapewne każdy gracz Ligi poczuł już na swojej skórze potęgę Nocnej Łowczyni. W początkowych etapach gry Vayne nie wyróżnia się niczym specjalnym, lecz z czasem gry staje się potężnym strzelcem, zabijającym przeciwników w ułamku sekundy. Siłą Vayne jest jej duża mobilność oraz umiejętność W – Srebrne Bełty – dzięki której co trzeci atak Łowczyni zadaje nieuchronne obrażenia. Vayne jest jedną z niewielu postaci, które, nawet jeśli będą przegrywały początkowe starcia na linii, to z biegiem czasu i tak będą w stanie zabijać przeciwników 1vs1 w późnej fazie gry.

Nieopisaną siłą Nocnej Łowczyni jest jej mobilność, którą zawdzięcza umiejętności Q – Akrobacja. Na 5 poziomie umiejętności Vayne może używać Akrobacji co 2 sekundy, dzięki czemu może unikać obrażeń od bohaterów oraz zadawać dodatkowe 50% obrażeń. Q Łowczyni nakłada dodatkowo ładunek srebrnego bełtu, co tylko ułatwia zadanie masy obrażeń przeciwnikowi.

3. Lee Sin

Nasz Ślepy Mnich stał się ikoną grania na jungli. Lee jest z nami już od 8 lat, a pomimo to wciąż jest jednym z najlepszych junglerów Ligi. Pracownicy Riotu stworzyli idealną postać na jungle, która pomimo 9 sezonów na karku nie potrzebowała żadnego reworku, czy choćby zmiany jednej umiejętności. Największą siłą Mnicha jest jego mobilność, którą zawdzięcza swoim umiejętnościom Q i W. Podczas Ganków Lee Sin nie ma problemu z dogonieniem przeciwnika i zabiciem go. Ma on wszystko, czego potrzebuje dobry jungler: doskok, sustain i masę obrażeń.

Lee jest też bardzo uniwersalną postacią, w zależności od gry możemy go budować pod tanka lub pod one-shot, dzięki czemu możemy dostosować się do sytuacji panującej na Summoner’s Rift. Dużym plusem Mnicha jest jego drugie użycie Q, czyli Uderzenie Rezonansu, które zadaje obrażenia od procentu brakującego życia celu, przez co jest idealne do kradzieży objective’ów, takich jak Smok czy Baron, oraz do dobijania rannych przeciwników. Wiele razy spotkałem się z sytuacją, że mocno ranny przeciwnik cofał się do bazy, lecz wtedy Lee Sin trafił go z Q i pokazał mu szary ekran.

4. Zed

Zed jest jednym z najbardziej ikonicznych assasynów w Lidze Legend. Wszyscy pamiętamy legendarny pojedynek SKT T1 vs KT BULLETS, kiedy to mogliśmy zobaczyć dwóch rywalizujących ze sobą Zedów, którymi grali Faker i Ryu. Nasz Władca Cieni jest jedną z bardziej wymagających postaci do gry. Najtrudniejsze jest w nim skoordynowanie swoich umiejętności oraz ataków cienia. Zed jest bardzo mobilną postacią, może bardzo sprawnie pomagać swoim sojusznikom grającym na topie bądź bocie. Dzięki swojej pasywce – Pogarda dla Słabych – Zed może z łatwością farmić miniony, co tylko ułatwia mu zdobycie jak największej liczby złota. 

Dużym atutem Władcy Cieni jest jego brak many, zamiast której posiada on szybko regenerującą się energie, dzięki czemu może praktycznie cały czas poke’ować swojego oponenta na linii.

5. Lux

Lux jest uniwersalną postacią, która nadaje się zarówno do gry na midzie, jak i na supporcie. Najważniejszym atutem Pani Jasności jest jej umiejętność Q – Związanie Światłem – które daje unieruchomienie na 2 sekundy dwóm celom. Pozwala to na dogonienie przeciwnika i zadanie masy obrażeń przy pomocy E – Świetlista Osobowość. Dzięki swojej umiejętności W – Pryzmatyczna Bariera – Lux nadaje się do grania na supporcie. Lux jest postacią wręcz idealną do teamfightów w jungli lub w okolicach Smoka/Barona. Wszystkie jej umiejętności mogą trafić więcej niż jeden cel, dzięki czemu z łatwością potrafi zdobyć kilka killi w walkach drużynowych.

Podsumowując!!!

Pomimo ciągłych zmian w mecie w naszej ukochanej grze możemy znaleźć wiele postaci, które zawsze są grywalne. Większość z tych postaci zawdzięcza swoją długowieczność uniwersalnej i dobrze zaprojektowanej mechanice, która bez względu na upływ czasu wciąż jest silna.

A wy znacie jeszcze jakieś długowieczne postacie? Napiszcie w komentarzu!!!

Dzięki za uwagę, cześć!!!

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Walking Dead Season 5 Hands On