Click to support us on Patreon

Czy LoL kiedyś umrze?

Liga Legend - Sukces Riot Games

W październiku tego roku będziemy obchodzić dziesięciolecie naszej ukochanej gry. Liga praktycznie od razu zdobyła czołowe miejsca na liście najpopularniejszych gier Free to Play i od tego czasu nie schodzi z podium, ale czy kiedyś nastąpi kres dzieła Riot Games? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszam do lektury!!!

Alternatywy Ligi

Jeszcze kilka lat temu rynek gier MOBA był wypchany grami od różnych twórców, każda firma i każda marka chciała mieć wtedy swoją grę z tego gatunku. Wtedy to powstały takie gry jak:

– Infinite Crisis, w który mogliśmy grać bohaterami DC Comics m.in. Batmanem, Supermanem czy Flashem

– Heroes of the Storm, gdzie mogliśmy zagrać naszymi ulubionymi postaciami wykreowanymi przez Blizzarda

– Smite, który wprowadził widok zza pleców bohatera

– Paragon od firmy Epic Games

Z początku wszystkie te gry wydawały się zagrożeniem dla dwóch największych produkcji: Doty 2 oraz League of Legends, jednakże czas zweryfikował śmiałe plany nowych graczy na rynku gier MOBA. Po początkowym zachwycie nad nowymi pomysłami i rozwiązaniami gracze i tak powrócili na łono Riot Games i Valve. Jaki jest tego powód? LoL pomimo swoich niedoskonałości był bardziej dopracowany niż inne produkcje. Posiadał też dużą grupę graczy, dzięki czemu nie trzeba było długo czekać na mecze, co często zdarzało się innym produkcjom. Trzeba też zauważyć, że liczba osób, które interesują się grami MOBA, jest ograniczona, a nikomu nie będzie się chciało poświęcać czasu kilku podobnym produkcjom naraz. Dlatego też gracze woleli “zainwestować” swój czas marce, która wydawała się najbardziej pewna i stabilna, a takie właśnie było League of Legends.

 

Inne gatunki

A co z innymi gatunkami gier, które mogą zagrozić pozycji League of Legends? Kiedyś największym zagrożeniem dla LoLa był CS:GO, lecz przez monotonność rozgrywki i zbytnie nastawienie na zarobek Valve (rękawiczki, skrzynki itp.) strzelanka ta przegrała rywalizacje z dziełem Riot Games. Obecnie największym zagrożeniem dla Ligi wydają się być gry z gatunku Battle Royale, m.in: Apex Legends, Fortnite czy Playerunknown’s Battlegrounds, jednak uderzają one w gusta innych graczy. Szczególnie tych, którzy odeszli od CS’a. Są one bardziej nastawione na pojedynczą rozgrywkę, która trwa przeważnie do kilkunastu minut, przez co skupiają one graczy o innych upodobaniach niż gracze Ligi. Dlatego też Liga może spokojnie funkcjonować przy grach Battle Royale.

Inna Gra Riot Games

A co jeśli Riot samo z siebie postanowi porzucić dalsze wsparcie dla Ligi Legend? Osobiście uważam, że taka sytuacja jest mało prawdopodobna, ponieważ nikt nie zabiłby kury znoszącej złote jajka. Taka okoliczność mogłaby się zdarzyć, jeśli Riot wpadłoby w duże problemy finansowe, jednakże firma z Kaliforni jest już tyle czasu na rynku, że z pewnością ma plan B,  jeśli ich główny pomysł by nie wypalił, a nawet jeśli twórcy Ligi wpadliby w ogromy dołek, to jestem pewny, że ze wsparciem finansowym przyszliby sami gracze, którzy nie chcieliby śmierci swej ukochanej gry.

Trzeba rozpatrzeć też możliwość, że Riot samo z siebie postanowi zaprzestać wsparcia Ligi, ponieważ postanowi, że sam silnik gry jest już przestarzały i nie opłaca się wpierać go już dłużej. Zapewne w takiej sytuacji Riot Games postanowi stworzyć drugą wersję League of Legends, która będzie działała na nowszym silniku i pozwoli twórcom na stworzenie jeszcze ciekawszych i ładniejszych postaci. Przypuszczam też, że w takiej sytuacji cały postęp graczy (konto, postacie, skiny) zostanie przeniesiony do nowszej produkcji, co nie zniechęci do siebie graczy.

 

Podsumowując

Jak widać, pomimo dziesięciu lat na karku, League of Legends trzyma się bardzo dobrze i nie zapowiada się, żeby w najbliższej przyszłości coś się z tym zmieniło. Dzięki ciągłym aktualizacjom oraz wprowadzaniu nowych championów i trybów Liga Legend będzie jeszcze długo żywa.

Dziękuję za uwagę. Cześć!!!

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Ważna Ankieta! Przeczytaj!